فرانسه

فرانسه مهد هنر و ادبیات غرب


فرانسه بزرگترین کشور اروپای غربی است. از نظر آب و هوایی و ویژگی­های جغرافیایی فرانسه از متنوع ترین کشورهای اروپایی­ست از سواحل آفتابی نیس در جنوب کشور گرفته تا صخره­های سنگی در بریتانی و از تاکستانهای فلات مرکزی کشور تا یخچال­های طبیعی در منطقه آلپ، فرانسه کشوری است با تنوعی حیرت انگیز. این تنوع و تکثر تنها به مناظر طبیعی و وضعیت آب و هوایی محدود نمی­شود بلکه آن را می­توان در همه جنبه­ها زندگی و فرهنگ از جمله معماری، غذا، لهجه و موسیقی محلی به وضوح مشاهده نمود که خود فرصتی بی نظیر برای گردشگران جهت کسب تجربه­ای بیاد ماندنی از سفر به گوشه گوشه این کشور فراهم می­سازد. به موارد فوق تاریخ غنی و پر فراز و نشیب این کشور را همه باید بیفزایید که آثار آن در تعداد کثیری از موزه­ها، گالری­های هنری، کاخها و باغهای سلطنتی جلوه گر می­باشد.
به طور خلاصه از نظر جاذبه­های گردشگری و جغرافیای طبیعی ما در فرانسه با 3 گونه اصلی از مناظر مواجه هستیم و می­توانیم از زیبایی­ها این سه منطقه بهره­مند گردیم:
1- دشتهای فراخ، تاکستانهای سرسبز، باغهای پربار و بکر میوه در مرکز و شمال کشور
2- سواحل شنی مدیترانه با خیابان­های پر نخل و غذاهای مطبوع فرانسوی در سواحل جنوبی کشور. اگر طالب بازدید از این بخش کشور هستید به کن، نیس و موناکو سفر نمائید.
3- کوه­های پر برف با کوهپایه­های حاصلخیز و سرسبز دردو بخش فرانسه : یکی کوهپایه­های آلپ در مرز ایتالیا و سوئیس در جنوب شرقی کشور و دیگری کوهپایه ­های پیرنه در جنوب غربی فرانسه که در واقع مرز طبیعی فرانسه با اسپانیا را شکل می­دهند. بلندترین نقطه فرانسه یعنی قله مون بلان با ارتفاع 4810 متر در رشته کوه­های آلپ قرار گرفته است.

رودهای بزرگ و پر آب لوار (Loir) به طول 1000 کیلومتر، رن (Rhone) به طول 800 کیلومتر و سن (Seine) به طول 776 کیلومتر طولانی ترین رودهای فرانسه می­باشند. فرانسویان به کشور فرانسه L’ Hexagon یا شش ضلعی می­گویند چرا که اگر به نقشه این کشور توجه کنیم شکلی 6 ضلعی دارد. اگر دو رأس شش ضلعی را به هم وصل کنیم از یک سو در جنوب شرقی دریای مدیترانه و از سوی دیگر در شمال غربی دریا و کانال مانش قرار دارد. در رأس دیگر شش ضلعی منطقه راین در شمال شرقی و اقیانوس اطلس در غرب و جنوب غربی قرار دارد.
فرهنگ
فرانسه مهد تمدن غرب و بدون شکست از اصلی ترین محورهای فرهنگی در اروپا می­باشد. غذای فرانسوی، سیستم آموزش فرانسوی، مدلهای فرانسوی در طراحی لباس، قانون و حقوق فرانسوی همگی عباراتی است که نشان از نقش مهم فرهنگ فرانسه و تأثیرگذاری آن در فرهنگ جهانی دارد. زیباترین گالری­های هنری، بزرگترین و غنی ترین موزه­های جهان از جمله موزه لوور و دورسی، مجلل ترین کاخهای اروپا، کلیساهای با شکوه و دلربای گوتیک در گوشه گوشه کشور تنها نمونه­هایی ملموس و بیرونی از این فرهنگ غنی می­باشند.
فرانسه دیار طلایه داران هنر و ادبیات جهانی است: سرزمین ویکتور هوگو، ژان ژاک روسو و فیلسوفانی چون ولتر و رنه دکارت است. فرانسه به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی­اش در مرکز اروپای غربی همواره به صورت یک چهارراه فرهنگی و پلی میان بسیاری از کشورهای اروپایی تأثیری بر فرهنگ کشورهای همجوار خود داشته است. بسیاری از سبکهای مهم هنری و ادبی در این کشور رشد و نمو نموده­اند و سپس به سایر بخشهای اروپا راه یافته­اند که سبک امپرسیونیسم در نقاشی یا سبک رمانتیسم در ادبیات یا سینمای موج نوی فرانسه نمونه هایی از این تاثیرات می باشند. این جریانات مهم هنری و ادبی تأثیرات عمیقی بر سینما، هنر و ادبیات جهان بر جای گذاشته­اند. فرانسوی زبان ملی و رسمی در فرانسه است. این زبان به عنوان یکی از اصلی ترین زبانهای بین المللی در کنار زبان انگلیسی در مکاتبات و سخنرانی­های سازمان ملل متحد به کار می­رود و همراه با زبانهای اسپانیایی، انگلیسی و آلمانی از مطرح ترین زبانهای بین المللی در مراجع جهانی می­باشد.
فرانسوی زبان ملی و رسمی در فرانسه است. این زبان به عنوان یکی از اصلی ترین زبانهای بین المللی دنیا در کنار زبانهای انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی از تعداد قابل توجهی گویش در سطح جهان برخوردار است. زبان فرانسه زبان اداری و دوم در بسیاری از کشورهاست که سابقاً مستعمره این کشور بوده اند (Francophones) و یا در حال حاضر بخشی از خاک فرانسه اند. از آن جمله می توان به کشورهای تونس، مراکش، گینه، نیو کالدونیا، سن مارتین و ... اشاره کرد. فرانسه عضوی از خانواده زبانهای هند و اروپایی است و در میان زبانهای اروپایی همانند ایتالیایی، اسپانیایی و پرتغالی در شاخه زبانهای رومی (Roman) قرار می گیرد. فرانسه در کنار زبان انگلیسی رسماً به عنوان زبانهای بین المللی در مکاتبات و سخنرانی های سازمان ملل متحد به کار می رود.
فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای صنعتی دنیاست. ماشین آلات،‌ صنایع فلزی، محصولات شیمیایی، اتومبیل،‌هواپیما، ‌انواع قطار،‌کشتی ، محصولات پتروشیمی و جنگ افزارهای پیشرفته از اصلی ترین محصولات صنعتی فرانسه است که به اقصی نقاط جهان صادر می گردد. اصلی ترین کارخانه هاو دفاتر مرکزیEADS تولید کننده هواپیماهای پیشرفته َAirbus در این کشور تمرکز یافته است.
فرانسه کشوری است که به نوعی هم به شمال اروپا مربوط است و هم به جنوب و به همان نسبت که زندگی به روشهای سنتی و قدیمی در کشور افزایش می­یابد زندگی روستایی ارج و قرب بیشتری می­یابد. زندگی و اقامت در دهکده­های بکر فرانسه یا زندگی مطلوب (douceur de vivre) با میزهای چوبی دراز که در آفتاب پاییزی درجلوی کلبه های روستایی قرار می گیرند به همان اندازه برای گردشگران اغوا کننده و جذاب اند که برای ساکنین همان دهکده­ها. در سال 1945 از هر سه فرانسوی یک نفر در مزارع کار می­کرد. اگرچه شیوه زندگی روستایی در فرانسه از آن زمان تا به امروز به شدت تغییر کرده است، ولی علاقه به این نوع زندگی هنوز در روحیه این ملت وجود دارد. در یک کلام فرانسویان به همان اندازه که به غذای فرانسوی افتخار می­کنند به میراث زندگی کشاورزی خود می­بالند. پس اگر به فرانسه سفر می کنید علاوه بر شهرهای بزرگ سری هم به دهکده ها و مناطق روستایی بزنید. همه موارد فوق دست به دست هم داده­اند تا فرانسه را به پرطرفدار ترین مقصد گردشگری جهان تبدیل سازند و سفر به فرانسه را به یکی ازپر خاطره ترین سفرها تبدیل نماید.
اطلاعات پایه ای سفر به فرانسه:
واحد پول : یورو (€). هر یورو از 100 سنت تشکیل شده است و از سال 1999 جایگزین فرانک فرانسه شده است.
مدت پرواز مستقیم از تهران به پاریس: در حدود 5/5 ساعت.
اختلاف زمانی : نسبت به تهران 2 ساعت عقبتر است. ((GMT+1
ولتاژ برق : 220 ولت است و دقیقاً با سیستم برق ایران مطابقت دارد.
آب لوله کشی : قابل شرب است.

ویزا

مــدارک لازم بــرای ویزای فرانسه
اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حرکت تور (امضاء شده).
اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).
فتوکپی از صفحات 2-9 گذرنامه و ویزاهای 3 سال گذشته از جمله ویزاهای شنگن، آمریکا، کانادا، استرالیا، ..
اصل فرم ویزا با امضاء توسط مسافر.
تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل).
3 قطعه عکس 3.5 ×4.5 رنگی، زمینه سفید و کاملاً از رو به رو (فاصله فوقانی سر تا چانه 32 میلیمتر باید باشد).
فتوکپی از تمام صفحات شناسنامه.
گواهی اشتغال به کار، روزنامه رسمی، پروانه کسب به نام مسافرو لیست بیمه کارکنان.
در گواهی اشتغال به کار باید نام و سمت مسافر ، میزان درآمد، سابقه و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذکر شده باشد (همراه با مهر و امضاء توسط شخصی غیر از مسافر بر روی سر برگ شرکت).
برای خانم های خانه دار گواهی اشتغال به کار همسر الزامی است.
برای افراد محصل، گواهی اشتغال به تحصیل ،کارت دانشجوئی، مدارک شغلی ومالی والدین یا همسر الزامی است.
برای افراد بازنشسته، حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، دفترچه بیمه وآخرین فیش حقوقی الزامی است.
پرینت حساب جاری بانکی 3 ماه گذشته شخصی و مربوط به شرکت با مهر و امضاء. توسط بانک.
فتوکپی سند مالکیت به نام مسافر (تمام صفحات).
ترجمه رضایت نامه محضری اجازه پدر برای فرزندان زیر 18 سال متقاضی ویزا (همراه مادر) با تائید وزارت امور خارجه.
با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.
ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا