اسپانیا

اسپانیا به مساحت 504782 کیلومتر مربع کشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبری. علاوه بر خاک اصلی ا‍ین کشور در اروپا، اسپانیا دو منطقه خودمختار درشمال آفریقا دارد:سئوتا((ceuta و ملیلا ((melilla.
البته در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی همچون فرانسه یا انگلستان مستعمرات اسپانیا در آفریقا بسیار ناچیز است.جزایر بالئار وقناری در دریای مدیترانه به این کشور تعلق دارند.
اسپانیا از شمال به خلیج گاسکونی (بیسک‍ی) و کشورهای فرانسه و شاهزاده نشین وآندورا((Andora ، از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق واز غرب به کشور پرتغال و اقیانوس اطلس محدود است.
قله مولاسن (3482) بلندترین نقطه کشور است. کوههای پیرنه در شمال اسپانیا مرز طبیعی این کشور با فرانسه را شکل می دهند.
بخشهای مرکزی اسپانیا را فلات بزرگی به ارتفاع متوسط 600 مترفرا گرفته که از رشته کوههای کانتربری در شمال تا کوههای سیرامورنا درجنوب امتداد دارد. به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی اسپانیا آب و هوای این کشور در مناطق مختلف و بسیار متنوع است و به سه نوع می توان تقسیم نمود.
آب وهوای معتدل قاره ای: که در مناطق داخلی شبه جزیره ایبری به چشم می خورد.(بزرگترین شهر مادرید)
· آب وهوای مدیترانه: که تقریبا از دشتهای آندولوس در نوار ساحلی جنوبی و شرقی این کشور در کرانه های مدیترانه آغاز و تا بخش شرقی کوههای پیرنه در شمال امتداد می یابند.( بزرگترین شهر مادرید)
· آب وهوا اقیانوس : که در کرانه های اقیانوس آرام در شمال آرام در شمال غربی اسپا نیا در نوار ساحلی خلیج بیسکی ((Biscay با آن مواجه می شویم. این منطقه به اسپانیای سبز معروف است
(بزرگترین شهر: بیلبائو).

فرهنگ:
اسپانیا سرزمینی است که به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه اش همواره محل برخورد و تعامل فرهنگهای مختلف بوده است.
سلتی ها، رومی ها، گوتها و مسلمانان، اصلی ترین اقوامی بودند که به شبه جزیره ایبری و اسپانیا
آمدند و میراث ریشه داری رادر این کشور به جای گذاشتند.
در مقایسه با سایرکشورهای اروپایی اسپانیا کشوری یکدست نیست، بلکه مجموعه ای است از اقوام مختلف با تنوعی شگرف درزبان، فرهنگ غذایی، موسیقی، ادبیات و هنرهای نمایشی.
وقتی به بخشهای مختلف اسپانیا سفر می کنیم گویی از چند سرزمین با فرهنگهایی متنوع بازدید نموده ایم. نقاشان اسپانیایی تاثیری شگرف در نقاشی اروپا به جای گذاشته اند.
ادبیات اسپانیایی چه درشعر وچه در نثر رنگ و بوی خاص خود را دارد و همواره ادبیاتی الهام بخش، عمیق، متنوع و تاثیرگذار بوده است. ونه تنها دراسپانیا بلکه در دنیای اسپانیایی زبان جایگاهی ویژه داشته است.
تعداد زیادی از برندگان ادبی جایزه نوبل اسپانیایی و یا اسپانیایی زبان بوده اند و این خود دلیلی بر قابلیتهای ادبی بالای این زبان است.
اسپانیا سرزم‍ین نام نویسندگان و دانشمندان است.
شناخت عمیق تر معماری در اسپانیا نمونه ای عین وعالی از تعاملات فرهنگی گسترده در طول تاریخ این کشور است.
معماری اسلامی با حضوری در حدود 900 سال تاثیری عمیق در هنر و معماری اسپانیا به جای گذاشته است.آثار موجود در آندولس و شهرهایی چون کردوا با گراناداو سویل نمونه هایی بی نظیر با ویژگیهایی منحصر به فرد است.
معماری آندولس و جنوب اسپانیا گونه ای است که نه می توان آن رادر دنیای غرب و کشورهای غربی ‍یافت و نه در دنیای اسلام. در واقع ترکیبی است شگرف از عناصر شرقی وغربی
اسپانیا (با 40 اثر ثبت شده ) پس از ایتالیا دارای بیشترین بناهای ثبت شده در ل‍یست جهانی یونسکو ((World Heritage Sites می باشد.
بسیاری از مردم، اسپانیا را با موسیقی فلامینگو می شناسند. در حالیکه فلامینگو تنها یکی از گونه های موسیقی در این کشور است که در آندولس شکل گرفت و به سایر نقاط این کشور گسترش یافت.
گوشه گوشه اسپانیا با نواهای محلی و ترانه های دلنشین مخصوص

مردم :
با جمعیتی بالغ بر 46 میلیون نفر، اسپانیا از کشورها‍یی است که درقیاس با سایرکشورهای اروپای غربی از تراکم جمعیت پایین تری برخوردار است. به عبارت دیگر جمعیت اسپانیا، به غیر از نوار ساحلی در اطراف مادرید، در سراسر کشور پراکنده است.
جمعیت اسپانیا در طول قرن بیستم خصوصا در دهه 60 و 70 میلادی، دو برابرشد. و دلیل اصلی آن مهاجرت بی رویه مردم از روستا به شهرهای بزرگ وصنعتی بود.
اسپانیا سرزمین تنوع قومی و نژادی است به طوریکه در بسیاری از مناطق این کشور مردم محلی از واژه ملیت برای توصیف اقلیتهای قومی استفاده می کنند. در واقع اسپانیا کشوری است با قومیتهای مختلف تحت لوای نام اسپانیا و هویت مشترک اسپانیای در یک کلام اسپانیا همچون پارچه چل تکه زیبایی است که هر تکه آن رنگ و جلوه ای منحصر به فرد دارد و هر بازدید کننده ای از این تفاوت وتنوع متحیر می شود. قبول این حقیقت که مثلا آندولس در جنوب و منطقه کاتالان در شمال هردو در یک کشور قراردارند کار ساده ای نی‍ست.
طبق قانون اساسی در اسپانیا دین رسمی وجود ندارد.مسیحیت کاتولیک (76%) اصلی ترین دین در اسپانیا محسوب می شود.
پس از مسیحیت، اسلام (25%) جمعیت بیشترین پیروان را در اسپانیا دارد.
پس از خروج مسلمانان از اسپانیا و خصوصا منطقه آندولس، تعداد مسلمانان این کشور در حد ناچیزی باقی ماند تا اینکه در دوران استعمار و درسالهای اخیر مهاجرین بسیاری از کشورهای مسلمان شمال آفریقا به اسپانیا مهاجرت نمودند و هم اکنون پس از مسیحیت، اسلام بیشترین تعداد پیروان را (5/2% جمعیت) در این کشور داراست.

زبان:

اسپانیایی زبان رسمی در اسپانیاست. اسپا نیایی ها به آن زبان اسپانیولی یا کاستلانو(castellano)
می گویند. به علت تنوع قومی در اسپانیا، زبانهای محلی بسیاری درسر تاسراین کشور به کار می روند و به رسمیت شناخته می شوند که از این بین می توان به زبانهای کاتالان، باسک و گالیس ((Galician اشاره نمود.
مردم اکثر کشورهای آمریکای لاتین به جز برزیل و چند کشور کوچک به زبان اسپانیا یی تکلم می کنند. این زبان یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. و درکنار چینی، هندی و انگلیسی از بیشترین تعداد سخنور در سطح جهان برخوردار است. اسپانیایی عضوی از خانواده زبانهای هندواروپایی است.ودرمیان زبانهای اروپایی همراه با ایتالیایی وپرتغالی درشاخه زبانهای رومی ((Roman قرار می گیرد.

نظام سیایی:

حکومت این کشور مشروطه سلطنتی با دو مجلس قانونگذاری است. مجلس نمایندگان با 350 عضو و مجلس سنا با 208 عضو رئیس دولت ((President of Government

عضویت در نهادهای بین المللی:

سازمان ملل متحد (1955( اتحادیه اروپا، ناتو، اتحادیه کشورهای لاتین زبان، سازمان تجارت جهانی، یونسکو

اقتصاد:


اقتصاد اسپانیا نهمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان، پنجمین قدرت (پس از آلمان، انگلستان، فرانسه و ایتالیا) در اروپاست. در مبارزه با بیکاری، اسپانیا موفقیتهای شایانی در سالهای اخیر کسب نموده است. دولت اسپانیا موفق شد تا نرخ 20 درصدی بیکاری در اوایل سالهای دهه 1990 را به حدود 5/7 درصد در سال 2007 میلادی برساند.
تقویت صنایع، رشد سرمایه گذاری خارجی، افزایش تجارت با کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین، همگی عواملی هستند که اقتصاد اسپانیا را به یکی از پویا ترین قدرتهای اقتصادی در اتحادیه اروپا تبدیل نموده است.
رشد بی سابقه ارزش ملک و زمین درسطح جهانی خصوصا در سالهای اخیر باعث رونق معاملات و املاک و ساخت وساز در اسپانیا شد، به طوریکه 16 درصد از ارزش ناخالص ملی و12 درصد از اشتغال ا‍ین کشور به این بخش اختصاص دارد.
صنعت جهانگردی درطی 40 ساله اخیر، رشد بی سابقه ای درسطح جهانی داشته است و این کشور را به دومین کشور از نظر درآمد وتعداد بازدید کننده در سطح جهان تبدیل نموده است.


صادرات:

ماشین آلات و تجهیزات حمل ونقل مواد شیمیایی، محصولات غذایی وچوبی از جمله اصلی ترین مواد صادراتی در اسپانیا است.


اطلاعات پایه ای سفر به اسپانیا:


واحد پول:

یورو. هر یورو از صد سنت تشک‍یل می شود، که از سال 1999 جایگ‍زین پستا گردید.

اختلاف ساعت:

نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است .(5/2-) و نسبت به گرینویچ یک ساعت جلوتر است (GMT+1).

ویزا

مــدارک لازم بــرای ویزای اسپانیا
داشتن گذرنامه جداگانه برای تمام افراد الزامی است .
اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حرکت تور (امضاء شده).
اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).
فتوکپی ازتمام صفحات گذرنامه جدید و قبلی.
اصل فرم ویزا با امضاء توسط مسافر.
فرم ویزای افراد زیر 16 سال باید توسط والدین امضاء گردد.
تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل).
قطعه عکس 4×3 رنگی، زمینه سفید و کاملاً از رو به رو و پشت نویسی شده.
ترجمه انگلیسی شناسنامه ها از صفحات 1 و 2. ( در صورتیکه همسر متقاضی با ایشان مسافرت می نماید).
ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار یا روزنامه رسمی یا پروانه کسب به نام مسافر.
در گواهی اشتغال به کار باید نام و سمت مسافر ، میزان درآمد و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذکر شده باشد.اصل و فتوکپی لیست پرداخت حق بیمه های اجتماعی که به تائید شعبه مربوطه رسیده باشد.(همراه با مهر و امضاء توسط شخصی غیر از مسافر بر روی سر برگ شرکت).
برای خانم های خانه دار گواهی اشتغال به کار همسر الزامی است.
برای افراد محصل، ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است.
تقاضای ویزای افراد محصل و فرهنگیان فقط در ایام نوروز و تابستان پذیرفته می شود.
برای افراد بازنشسته، حکم بازنشستگی یا کارت بازنشستگی و یا آخرین فیش حقوقی الزامی است.
اصل و ترجمه گواهی حساب یا حسابهای بانکی به نام متقاضی با قید تاریخ افتتاح حساب ، میزان موجودی همراه با صورت گردش حساب 6 ماه گذشته با مهر و امضاء روابط بین الملل .(توسط بانک).
ترجمه رسمی سند مالکیت به نام مسافر (تمام صفحات).
با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.
ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا