آلمان

آلمان: مهد فلسفه و هنر

 جمهوری آلمان، کشوری است در اروپای مرکزی که از شمال غربی به دریای شمال، از شمال به دانمارک و دریای بالتیک، ازشرق به کشورهای لهستان و جمهوری چک، از جنوب به اتریش و سو‍ییس و از غرب به فرانسه، لوگزامبورگ، بلژیک و هلند محدود است.

 نواحی شمالی کشور را دشتهای پهناور فراگرفته و نواحی مرکزی این سرزمین از رشته کوههای بسیار بلند پوشیده شده، در منطقه جنوبی که از دره دانوب شروع می شود فلات باواریا قراردارد. در حاشیه مرزهای جنوبی آلمان کوههای آلپ باواریا واقع است.

بزرگترین دریاچه آلمان، دریاچه بودن با 545 کیلومترمربع مساحت است. بزرگترین جزیره آلمان جزیره روگن با 930 کیلومتر مربع وسعت در دریای بالتیک قرار دارد.

مردم:

با جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفر پرجمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپا ست و پس از روس‍یه اروپایی دوم‍ین کشورپر جمعیت در کل قاره اروپا محسوب می گردد.

جمعیت در این کشور در روستاها وبیشتر در شهرهای بزرگی همچون برلین، هامبورگ، مونیخ، کلن، فرانکفورت واشتوتکارت پراکنده است و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، جمعیت تنها در یک یا دو شهر بزرگ متمرکز نیست و در گوشه گوشه آلمان گسترده شده است. از نظر میزان باروری، رشد جمعیت در این کشور از حد بسیار پایینی در بین کشورهای جهان قرار دارد. به همین دلیل تعداد زیاد‍ ی مهاجرخارجی از کشورهای مختلف هرساله به آلمان مهاجرت می نمایند. به همین دلیل است که در حدود 20 درصد از ساکنان این کشور افرادی هستند که یا خودشان و یا پدر و مادرشان خارجی هستند.

اکثریت مهاجران خارجی درآلمان را ترکهایی تشکیل می دهند که به صورت سنتی در سالهای پس از جنگ جهانی دوم جهت بازسازی به آلمان آمدند و درآنجا اقامت گزیدند. ایتالیایی ها، صربها، یونانی ها، لهستانی ها و کرواتها، اصلی ترین گروههای  مهاجرین به آلمان را شکل می دهند.

دین اصلی در آلمان مسیحیت است. ودرحدود 63 درصد از آلمانی ها مسیحی هستند.

اسلام با تقریباً 4 درصد (سه ونیم میلیون نفر) دومین دین اصلی در آلمان است. بودیسم و یهودیت دررده های بعدی قراردارند.

مسیحیت پروتستان دراین کشور پا گرفت ومسیحیان این کشور را به دو بخش پروتستان و کاتولیک تقسیم نمود.

پروتستانها بیشتردرشمال وشرق، کاتولیکها اکثراً درجنوب وغرب آلمان تمرکز یافته اند.آلمانیها، مردمی فوق العاده سخت کوش وجدی هستند.و هرجهانگردی در بدو ورود به این حقیقت پی می برد.

 

فرهنگ:

آلمان مهد شاعران و متفکران در فرهنگ غرب است. این کشور یکی از ارکان اصلی در شکل گیری فرهنگ اروپاست. کشوری است که بسیاری از بنیادهای فلسفی و فکری فلسفه غرب درآن پا گرفته و فیلسوفان آلمانی نقش مهمی در پایه ریزی و استحکام فلسفه غرب بر عهده داشته اند.

این کشور زادگاه مشهورترین آهنگسازان و نوازندگان موسیقی کلاسیک است.

آلمان دیار طلایه داران هنر نقاشی و مجسمه سا‍زی است. سرزمین بهتون وباغ و فیلسوفان بزرگی چون کانت وهگل است.

 

زبان:

آلمانیزبان ملی و رسمی آلمان است وعلاوه بر آلمان به صورت گسترده ای درکشورهای اتریش، لوگزامبورگ، لیختن اشتاین وسوییس به کار می رود.

در بین زبانهای اروپایی همراه با انگلیسی وهلندی در شاخه زبانهای ژرمنی ((Germanic ازخانواده زبانهای هند واروپایی قرار میگیرد. آلمانی به همراه انگلیسی و فرانسه از اصلی ترین زبانهای بین المللی است و در حدود 100 میلیون نفر آلمان‍ی رابه عنوان زبان اصلی و مادری و 30 میلیون نفر آنرا به عنوان زبان خارج‍‍ی یا دوم به کار می گیرند.

نظام سیاسی:

آلمان جمهوری فدرال چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری است. قانون اساسی این کشور از سال 1949 به بعد اجرایی شده است.رییس حکومت رییس جمهور است. رییس دولت و قوه مقننه صدراعظم است که ازقدرت اجرایی  بالایی برخورداراست که توسط رییس جمهور انتخاب و با رای Bundestag  (مجلس نمایندگان) به این سمت برگزیده می شود.

پارلمان آلمان از دو مجلس نمایندگان ((Bundestag  و مجلس فدرال ((Bundestrat  تشکیل می شود.

اتحاد دموکرات مسیحی و حزب سوسیال مسیحی، اصلی ترین احزاب سیاسی آلمان هستند.

عضویت در نهادهای بین المللی:

سازمان ملل متحد، 8 کشورصنعتی جهان معروف به "گروه 8" ناتو، WTO، (سازمان تجارت جهانی)، اتحادیه اروپا

 

اقتصاد:

 

اقتصاد آلمان پس از جنگ جهانی دوم با مشکلاتی جدی دست و پنجه نرم می کرد، ولی سخت کوشی آلمانها و برنامه ریزی دقیق، این کشوررابه یکی از ابرقدرتهای اقتصادی جهان تبدیل نمود، به طوریکه امروز ا‍ین کشور بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا است.و پس از کشورهای آمریکا و ژاپن ، سومین قطب اقتصادی جهان محسوب می شود.

مطابق با آمارهای سازمان تجارت جهانی، آلمان بزرگترین صادرکننده کالا در سطح دنیا است. جالب اینکه از نظر حجم واردات نیز این کشور پس از امریکا در رتبه دوم قرار دارد.

در بخش خدمات این کشوردومین ارائه کننده خدمات پس از آمریکاست.خصوصا از لحاظ اشتغال در مناطق غربی اوضاع اقتصادی بهتری برخورداراست.

 

صنعت:


آلمان از بزرگترین صادرکنندگان ماشین آلات صنعتی، اتومبیل، قطعات یدکی و مواد شیمیایی درسطح جهان است.

آلمان از بزرگترین کشورهای صنعتی دنیاست وبدون شک صنعتی ترین کشور اروپای‍ی است.

ماشی‍ن آلات ، اتومبیل و انواع وسایل حمل ونقل، محصولات شیمیای‍ی و جنگ افزارهای پیشرفته ، صنایع فولاد از اصلی ترین محصولات صنعتی آلمان است که به اقصی نقاط جهان صادر می گردد.

کارخانه ها و دفاتر مرکزی شرکتهای چند ملیتی و صاحب نامی همچون BMW، زیمنس دراین کشور تمرکز یافته اند.

کشاورزی:

غلات، انواع میوه، گل وگیاه، چغندر، انگور وسیب زمینی از اصلی ترین محصولات کشاورزی آلمان است.

 

اطلاعات پایه ای سفر:

 

واحد پول:

یورو(€). هر یورو از 100سنت تشکیل شده است و از سال 1999 جایگزین مارک آلمان شده است.

سکه ها به صورت 1، 2، 5، 10، 20 و 50 سنتی 10 و20 یورویی ضرب شده اند.

اسکناسها با ارزش 5، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 موجود است.

اختلاف زمانی:

نسبت به تهران 2 ساعت عقبتر است. (GMT+1)

ولتاژ برقی: 220 ولت است.و دقیقا با سیستم برق ایران مطابقت دارد.

آب لوله کشی: قابل شرب است.

ویزا

مــدارک لازم بــرای ویزای آلمان

اصل گذرنامه معتبر با حداقل 6  ماه اعتبار . (امضاء شده).

فتوکپی از صفحات مشخصات گذرنامه به همراه کپی از صفحات 2و 3و 4 در صورت موجود بودن، گذرنامه های قدیمی.

تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل

معرفی نامه خطاب به اتاق بازرگانی ایران و آلمان به زبان فارسی از یک سازمان دولتی و یا وابسته به دولت و یا انجمن صنفی حاوی اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی متقاضی، پست سازمانی وی در شرکت، دلیل و زمان سفر

مدارک همراه مسافر برای ارائه به سفارت آلمان:

یک  قطعه عکس 4×3 کاملاً جدید مربوط به 6 ماه گذشته، رنگی و زمینه سفید (از رو به رو).

اصل و فتوکپی شناسنامه متقاضی.

اصل و فتوکپی شناسنامه و گذرنامه همسر متقاضی.

مدارک اشتغال به کار به نام مسافر اعم از:

ارائه مدارک شغلی از قبیل روزنامه رسمی، پروانه کسب، پروانه تولید، معرفی نامه از اتحادیه برای دارندگان مشاغل آزاد.

 گواهی اشتغال به کار از سوی کارفرما که در آن نوع حرفه، سمت و سابقه شغلی ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی و  بازنشستگی و کپی آنها.به همراه مدرک مربوط به تامین اجتماعی ( لیست و دفترچه بیمه ).    

وضعیت مالی و شغلی همسر حتی اگر همراه شما سفر نکند.

پرینت حساب بانکی به نام مسافر مربوط به 3 ماه گذشته (با مهر و امضا بانک).

ارائه سند مالکیت که به نام متقاضی و یا همسر متقاضی باشد (به همراه کپی از آن).

با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.

ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا