ایتالیا

ایتالیا

 مهد هنر و معماری غرب

 ایتالیا، شبه جزیره ای است در جنوب اروپا به شکل یک چکمه. در شمال با کشورهای سوئیس و اتریش، در شمال شرقی با اسلونی و در شمال غربی با کشور فرانسه هم مرز است.

ایتالیا از شرق به دریای آدریاتیک و از غرب و جنوب به دریای مدیترانه محدود است. شبه جزیره ایتالیا را کوه آپنینو  (آپنین) (با حداکثر 2914 متر در قله گران ساسو) که از شمال به جنوب کشیده شده به دو بخش شرقی و غربی تقسیم تقسیم می کند. دو جزیره اصلی سیسیل و ساردنی و چند جزیره کوچک دیگر مانند البا و پانتلریا بخشی از خاک ایتالیا محسوب می شوند. کشورهای کوچک واتیکان و سان مارینو در درون خاک این کشور واقع شده اند.. دشت پو در شمال، مرکز فعالیتهای اقتصادی و تجاری این کشور است و بیشتر کارخانجات و تاسیسات صنعتی ایتالیا در این منطقه قرار دارد. جنوب این کشور کانون فعالیتهای کشاورزی و علی الخصوص باغداری است. بزرگترین تاکستانهای اروپا و باغهای زیتون در جنوب ایتالیا دیده می شود. دامداری و کشت گندم و غلات در سراسر ایتالیا رواج دارد.

بلندترین نقطه ایتالیا قله مون بلان یا مونته بیانکو واقع در مرز ایتالیا و فرانسه است که 4808 متر ارتفاع دارد. جزیره سیسیل با مساحتی در حدود 24500 کیلومتر مربع بزرگترین جزیره ایتالیاست. اصلی ترین رودخانه های ایتالیا پو به طول 676 کیلومتر، آدیجه 362 کیلومتر و آرنو 240 کیلومتر است.

 تاریخ:

امپراتوری روم در سال 395 میلادی به دو امپراتوری روم غربی و روم شرقی تقسیم شد.امپراتوری روم غربی که مقر آن در ایتالیا قرار داشت،تا سال 476 میلادی ادامه یافت.و امپراتوری روم شرقی یا بیزانس که بر جنوب و جنوب شرقی اروپا و غرب آسیا  حکومت میکرد.تا سال 1453 دوام آورد.امپراتوری روم شرقی که خود را جانشین امپراتوری روم غربی می دانست و ایتالیا را از آن خود می شمرد،در اواخر سده پنجم به فرماندهی تئودوریک کبیر به ایتالیا حمله برد و آنجا را تصرف نمود.در سده یازدهم میلادی ایتالیا به دست نورمان ها افتاد.

در سال 1494 ایتالیا به جنگ فرانسه و خاندان هاپسبورگ مبدل گردید و جنگهای سده 17 و 18 ایتالیا را به تصرف بیگانگان دراورد.طی جنگهای انقلاب فرانسه ،ایتالیا،به تصرف ناپلئون درامد و تغییرات فراوانی در نقشه سیاسی آن به عمل آمد و در سال 1805 رسماً تحت سلطنت ناپلئون اول قرار گرفت.

کنگره وین در سال 1815 وضع ایتالیا را به زمان قبل از ناپلئون بازگردانید.سرانجام فعالیتهای میهن پرستان ایتالیا  پس از سالها تلاش و مبارزه در سال 1848 به نتیجه رسید و به کوشش ویکتور امانوئل و کاوور و گاریبالدی ،وحدت ایتالیا تامین گردید.وی در سال 1861 به پادشاهی ایتالیا رسید ،در حالیکه هنوز رم و ونسی و بخشی از ایالات پاپی  از تصرف او خارج بود.در جنگ 1866 اتریش و پروس ،ایتالیا به طرفداری پروس وارد جنگ شد و ونسی را به دست آورد و روم را نیز در سال 1870 تصرف نمود.

در جنگ جهانی اول با متفقین به همکارانی پرداخت.نارضایتیهای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بعد از جنگ به ظهور  فاشیسم منتهی شد و بنیتو موسولینی رهبر حزب فاشیست،در سال 1922 به نخست وزیری رسید.در سال 1939 رسماً با آلمان متحد شد و در سال 1940 وارد جنگ جهانی دوم گردید.در سال 1943 متصرفات افریقایی و همچنین سیسیل را از دست داد. به دستور شاه ایتالیا موسولینی از کار بر کنار شد و ژنرال با دوگلیو ماًمور تشکیل کابینه گردید.وی ایتالیا را به متفقین تسلیم کرد و از جنگ دست کشید. با سقوط آلمان نازی و پایان جنگ جهانی دوم،نحوه حکومت ایتالیا به همه پرسی سال 1946 واگذار شد و ایتالیا جمهوری را برگزید.

 مردم:

آخرین آمارها نشان می دهد که ایتالیا با جمعیتی در حدود 60 میلیون نفر چهارمین کشور پر جمعیت در اتحادیه اروپا (بعد از آلمان، فرانسه و انگلستان) است. از نظر تمرکز جمعیت بیشتر مردم این کشور در شمال غربی ایتالیا ساکن اند. به تنهایی دو منطقه (لومباردی و پیدمونت) در شمال این کشور یک چهارم جمعیت ایتالیا را در خود جای داده اند. حدوداً دو سوم جمعیت در مناطق شهری زندگی می کنند که در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی جمعیت روستائیان ایتالیا رقم بالایی را نشان می دهد.

ایتالیایی ها و اهالی ساردینا 95% از جمعیت ایتالیا را تشکیل می دهند. آلبانیایی ها، عرب ها، رومانیایی ها، آلمانی ها و فرانسویان اصلی ترین اقلیتهای نژادی در ایتالیا هستند. مسیحیت کاتولیک دین اصلی بیشتر مردم ایتالیاست و در حدود 85% از جمعیت ایتالیا پیرو پاپ و کلیسای کاتولیک می باشند. سایر شاخه های مسیحیت، (حدود 5(% اسلام، (4/1 % ) یهودیت، (1/0%) بودائیان، (2/0%) هندوها (1/0%) سیکها (1/%) از دیگر ادیان اصلی در ایتالیا محسوب می گردند. زیباترین و برزرگترین کلیساهای دنیا زینت بخش شهر های مختلف این کشور و نوازش گر چشمهای بازدید کنندگان  است. اگر چه بسیاری از مردم ممکن است دیگر در مراسم رسمی کلیسا به صورت منظم شرکت نکنند ولی کلیسا نقش مهمی در زندگی مردم و حتی زندگی سیاستمداران ایفا می کند.

 فرهنگ:

ایتالیا مهدفرهنگ غرب و کشورهای اروپایی است. یکی از دو تمدن ریشه دار و کهن اروپا ( یونان و رم باستان) از این کشور بر خاسته است. معماری، نقاشی، مجسمه سازی‌، شعر و ادبیات همگی ریشه هایی عمیق در فرهنگ این کشور دارند. هنر در این کشور به اعجاز بیشتر شبیه است تا ذوق بشری. و بهترین دانشگاههای هنری در سراسر جهان در این کشور قرار دارند و سالانه هزاران دانشجو جهت هنر آموزی و کسب معرفت روانه ایتالیا می شوند. ایتالیا زادگاه میکل آنژ، لئوناردو داوینچی، رافائل، گالیله و نویسندگان شهیری چون دانته خالق کمدی الهی است. بسیاری از قالبهای شعری و سبکهای هنری خصوصاً از رنسانس به بعد از ایتالیا آغاز و به سایر کشورهای اروپایی منتقل می گشت. ایتالیا مهد هنر اپراست. بهترین خوانندگان اپرا و نوازندگان  بزرگ تاریخ موسیقی همچون پوچینی از این کشور برخاسته اند. ایتالیایی ها در آشپزی صاحب سبک اند و یکی از منحصر به فرد ترین روشهای طبخ غذا را به مردم جهان معرفی نموده اند. به همین دلیل است که ایتالیا را سرزمین پاستا و پیتزا نیز لقب داده اند.

زبان: ایتالیایی زبان رسمی ایتالیاست اگر چه بسیاری از مناطق روستایی لهجه خاص خود را دارند. جد بزرگ زبان ایتالیایی، لاتین می باشد. ایتالیایی یکی از اعضای خانواده زبانهای هند و اروپایی است و در میان زبانهای اروپایی همراه با اسپانیایی،‌پرتغالی، فرانسوی و رومانیایی به شاخه زبانهای رومی تعلق دارد. بسیاری از مردم جهان به خاطر ریتمیک بودن و ویژگیهای موسیقی یایی زبان ایتالیایی به فراگیری آن علاقه مندند. در سفر به ایتالیا بهتر است چند جمله و لغات کاربردی را فرا گیریم چرا که اولاً ایتالیایی ها به زبان خود افتخار می کنند و از اینکه ببینند یک خارجی به زبان آنها صحبت می کند بسیار خوشحال میشوند و ثانیاً اینکه مردم ایتالیا کمتر به انگلیسی آشنا هستند ولی در به کارگیری زبان اشاره تبحری ویژه دارند!

 نظام سیاسی:

 جمهوری ایتالیا کشوری است چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری (مجلس نمایندگان و مجلس سنا). قانون اساسی فعلی از سال 1948 پس از جنگ جهانی دوم و تشکیل جمهوری ایتالیا به مورد اجرا گذاشته  شده و مطابق با آن پارلمان ایتالیا و گروهی از نمایندگان محلی از مناطق مختلف کشور رئیس جمهور این کشور را انتخاب می کنند. رئیس جمهور به مدت 7 سال برگزیده میشود. رئیس جمهور وظیفه دارد تا نخست وزیر مورد نظرش را شخصاً برگزیند و نخست وزیر وزیران خود را به رئیس جمهور معرفی می کند. اعضای پارلمان ایتالیا مستقیماً با رای مردم انتخاب می گردند.

 عضویت در مجامع بین المللی:

 یکی از اعضای موسس اتحادیه اروپاست و در سازمانهای مختلف جهانی عضویت دارد: سازمان ملل متحد، ناتو،‌ فائو،‌ سازمان تجارت جهانی، پارلمان اروپا، گروه 8، یونسکو و ...

 اقتصاد:

 از نظر رشد ناخالص ملی، ایتالیا در سال 2006 میلادی هفتمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان (پس از آمریکا، ژاپن، آلمان، چین، انگلستان و فرانسه) و چهارمین قدرت در اروپاست. از نظر اقتصادی این کشور به دو بخش تقسیم می شود. اقتصاد شمال مبتنی بر شرکتهای صنعتی و خدماتی خصوصی و اقتصاد جنوب که بیشتر به کشاورزی وابسته است. مواد خام و بیش از 75% نیاز انرژی در ایتالیا وارد می گردد. در 10 سال گذشته ایتالیایی ها تدابیر مختلفی بکار گرفته اند تا به نیازهای اقتصادی مشترک در اتحادیه اروپا پاسخ دهند و در این مورد نسبت به بسیاری کشورها از نرخ بهره و تورم کمتری برخوردار بوده اند. اصلاحات اقتصادی در این کشور به آرامی پیش می رود. از عمده ترین مشکلات اقتصادی در ایتالیا تعداد رو به رشد بازنشستگان و وظیفه بگیران، نارضایتی های کارگری، عدم همکاری و همراهی اتحادیه های کارگری با سیاستهای دولت و نرخ بیکاری نسبتاً بالا و رقابت با بازارهای جدید جهانی مثل چین می باشد.

 صنعت:

نسبت به اقتصادهای مشابه، سرمایه گذاری خارجی و شرکتهای چند ملیتی در ایتالیا کمتر حضور دارند. ایتالیایی ها تبحر ویژه ای در طراحی دارند و لذا محصولات صنعتی از زیبایی و کار آیی بالایی برخوردارند. حتی در رقابت قیمتی با محصولات تولیدی در شرق دور و چین ،‌طراحی و تکنولوژی بالای ایتالیایی ها هنوز حرف اول را می زند.اصلی ترین محصولات صادراتی ایتالیا را خودرو، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، لوازم الکتریکی و خانگی، تولیدات هوافضا و جنگ افزار تشکیل می دهند ولی معروفترین صادرات ایتالیا پوشاک مد روز، اتومبیلهای لوکس و محصولات غذایی این کشور است.

 جهانگردی:

 با 37 میلیون گردشگر در سال، ایتالیا پنجمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان است و نقش مهمی در اقتصاد این کشور بازی می کند.

 کشاورزی:

  ایتالیا از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی در اروپا می باشد و به "مزرعه اروپا" شهرت دارد.در سرتاسر ایتالیا از جنوب تا شمال مزارع سر سبز و پر محصول و یا خاک شیار شیار به چشم می خورد. ایتالیا یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع انگور در سطح جهان است. چغندر قند، گندم، ذرت، گوجه فرنگی، سیب، سیب زمینی، مرکبات اصلی ترین محصولات کشاورزی این کشور محسوب می شوند.

 اطلاعات پایه ایسفر به ایتالیا:

 واحد پول:

یورو. هر یورو از صد سنت تشکیل می شود                                          

  اختلاف ساعت: نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است (5/2-) و نسبت به گرینویچ یک ساعت جلوتر است (1+GMT).

 مدت پرواز مستقیم: از تهران تا رم در حدود 4 ساعت و سی دقیقه می باشد.

 ولتاژ برق: 220 ولت است و با سیستم برق ایران کاملا مطابقت دارد.

 آب لوله کشی: قابل شرب نیست و باید از آب در بطری های یکبار مصرف استفاده نمود.

ویزا

 

مــدارک لازم بــرای ویزای ایتـالیـا 

 

مــدارک لازم بــرای ویزای ایتـالیـا

 

      ***در روز مصاحبه به همراه داشتن اصل مدارک الزامی می باشد.

- اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حرکت تور (امضاء شده).

 

- اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).

 

- فتوکپی از صفحه مشخصات گذرنامه و ویزاهای 3 سال گذشته از جمله ویزاهای شنگن،

   * به علاوه یکسری فتوکپی از صفحات مشخصات و اعتبار برای بخش فروش.

 

- تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل).

 

- 2 قطعه عکس 5/3 ×5/4 رنگی،  زمینه سفید و کاملاً  از رو به رو بدون عینک .

 

-  تر جمه انگلیسی شناسنامه از صفحات 1 و 2.

-  ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به کار ، روزنامه رسمی، پروانه کسب، پروانه مطب و کارت نظام پزشکی مسافر.

* در گواهی اشتغال به کار باید نام و سمت مسافر ، میزان درآمد و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذکر شده باشد.

(همراه با مهر و امضاء توسط شخصی غیر از مسافر بر روی سر برگ شرکت)

*   کسانی که فقط گواهی شغلی ارائه می دهند لیست 6 ماهه گذشته بیمه اجتماعی با مهر و امضاء الزامی است.

* برای خانم های خانه دار گواهی اشتغال به کار همسر الزامی است.

 

- برای افراد محصل، ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است.

 

- برای افراد بازنشسته، ترجمه انگلیسی حکم بازنشستگی و  کارت بازنشستگی و  آخرین فیش حقوقی

 الزامی است.

 

- پرینت  انگلیسی حساب جاری بانکی 3 ماه گذشته  با مهر و امضاء (توسط بانک).

 

-ترجمه انگلیسی سند مالکیت به نام مسافر (تمام صفحات).

***  ترجمه انگلیسی رضایت نامه پدر و مادر جهت سفر فرزندان زیر 18 سال .

- با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.

 

- ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

 

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا