آفریقای جنوبی

.آفریقای جنوبی "رنگین کمانی از اقوام و ملتها"


به جنوبی ترین کشور قاره سیاه خوش آمدید، جائیکه دو اقیانوس عظیم هند و اطلس به یکدیگر می پیوندند. در بیشتر طول سال آب و هوا دراین کشور گرم و مطبوع است و حیوانات وحشی تنها در چند قدمی شهرها در آنطرف سوسوی چراغها در تکاپو و جنب و جوشند. کشوری با ترکیبی منحصر به فرد از نژادهای مختلف و مناظری سحر انگیز و رویایی. پارکهای جنگلی در این کشور هم از نظر تنوع حیات وحش و هم از نظر امکانات اقامتی از بهترین­ها در قاره آفریقا هستند. آفریقای جنوبی نه فقط از لحاظ نژادی و فرهنگی رنگین کمانی است خوش رنگ و درخشان بلکه از نظر مناظر طبیعی و جاذبه­های گردشگری نیز کشوری متنوع و رنگارنگ است: از زیبایی­های کیپ تاون و مناظر باشکوه مسیر باغها (Garden Rout) گرفته تا تاکستانهای آرام و سواحل رویایی و از شهرهای زنده و پر جنب و جوش با مراکز خرید مدرن تا اقامتگاه­های مجلل و غذاهایی متنوع که هر ذائقه­ای را اغنا می­کند. از هیجان تماشای حیوانات وحشی در پارکهای جنگلی تا یک روز استراحت محض و شنا در دریاچه مصنوعی در سان سیتی.
آفریقای جنوبی از سه سوی یعنی شرق، جنوب و غرب با آبهای دو اقیانوس هند و اطلس احاطه شده و همسایگانش در شمال نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه ، موزامبیک و سوازیلند می باشند. کشور کوچک لسوتو در درون خاک آفریقای جنوبی قرار دارد و در واقع لسوتو کشوری است در درون کشوری دیگر. آفریقای جنوبی از نظر اقتصادی، اجتماعی و پیشرفتهای زیر بنایی از پیشرفته ترین کشورهای قاره آفریقا محسوب می گردد. به دلیل مهاجرت مداوم و پی در پی اروپائیان به این کشور تاریخی متفاوت از سایر کشورهای آفریقایی را تجربه نموده است. آفریقای جنوبی تنها کشوری است در دنیا که دارای سه پایتخت رسمی می باشد: پرتوریا پایتخت اداری و اجرایی، بلوم فونتین (Bloemfontein) پایتخت قضایی و کیپ تاون پایتخت قانونگذاری و پارلمانی این کشور می باشند


تاریخ:
در سال 1652 اولین بار هلندیها در کیپ تاون ساکن شدند. هلندی ها اولین اروپایانی بودند که در محل امروزی کیپ تاون که پیرامونش را کشتزارهایی پوشانیده بود، پایگاهی احداث کردند تا نیازهای مسافران دریایی به اندونزی و کمپانی هند شرقی هلند را تامین کند. تعداد ساکنان کیپ تاون به مرور افزوده شد و سختی زندگی و تنازع بقا، از آنان مردانی بنام بوئر (جامعه کشاورزان سفید پوست) ساخت که در تاریخ آفریقای جنوبی از نقش مهمی برخوردار گشتند. بوئرهای هلندی تبار به مرور بر وسعت زمینهای خود افزودند. در نیمه دوم سده 19 با کشف الماس و طلا، مهاجران بسیاری از جمله انگلیسی ها به آن نواحی روی آوردند و با بوئرها که به دفاع از منافع خود بر خاسته بودند، به جنگ پرداختند. پس از جنگ جهانی دوم سیاست تبعیض نژادی و امتیازات ناحقی که سفید پوستان اروپایی برای خود قائل می شدند شدت یافت و رنگین پوستان و سیاهان را از سکونت و آمیزش با سفید پوستان منع می کرد. در سال 1963 رهبران کنگره ملی آفریقا و نلسون ماندلا روانه زندان شدند. در فوریه 1990 به دستور دکلرک رئیس جمهور اصلاح طلب، نلسون ماندلا رهبر معروف ضد نژادپرستان پس از 27 سال از زندان آزاد شد. ماندلا پس از آزادی رفع بحران اجتماعی و عادی شدن اوضاع در آفریقای جنوبی را اعلام داشت و سرانجام در ماه می 1990 سیاست تبعیض نژادی لغو گردید. در 1994 نلسون ماندلا با 78 درصد آراء به عنوان رئیس جمهور آفریقای جنوبی بر گزیده شد. آفریقای جنوبی بزرگترین صادر کننده طلا و الماس و یکی از اصلی ترین صادر کنندگان ذغال سنگ در سطح جهان می باشد.


عنوان "کشور رنگین" واقعاً برازنده آفریقای جنوبی است و نلسون ماندلا بارها از این عنوان جهت توصیف تنوع نژادی و فرهنگی این کشور استفاده نمود و آنرا چون ابزاری برای مبارزه با تبعیض نژادی مورد تاکید قرار می داد. دردنیا کمتر کشوری را می بینیم که از چنین تنوع و تکثر فرهنگی، زبانی و اعتقادی برخوردار باشد. دست کم چنین تنوعی در قاره آفریقا بی نظیر است. ارائه آماری دقیق در مورد تعداد و نوع گونه های نژادی در این کشور کار آسانی نیست ولی بطور تقریبی 80 درصد جمعیت کشور سیاهپوست، در حدود 10 درصد سفید پوست و چیزی در حدود 10 درصد جمعیت را رنگین پوستان تشکیل می دهند. سفید پوستان این کشور را بیشتر مهاجرین هلندی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تشکیل می دهند. اقلیت هندی این کشور از بازماندگان کارگران هندی تبار هستند که در قرن 19 در دوره استعمار انگلستان جهت کار در مزارع نیشکر به آفریقای جنوبی آمدند.


فرهنگ:

آفریقای جنوبی کشوری ست که در آن یک فرهنگ واحد به چشم نمی خورد. این تنوع در حوزه های مختلف فرهنگ همچون غذا، موسیقی و رقص، معماری، نقاشی و هنرجلوه گر است. بسیاری از خوانندگان معروف موسیقی جاز و پاپ اهل این کشور هستند و موسیقی در هر شکل آن طرفداران بسیاری دارد. هر یک از 5 قبیله اصلی سیاه پوستان در این کشور معماری، غذاهای بومی، زبان و موسیقی مخصوص به خود را دارند و فرهنگ بی نظیر و در عین حال متنوع این قبایل اصلی ترین جاذبه های گرشگری این کشور را شکل می دهند. آفریقای جنوبی از معدود کشورهایی ست که دارای چندین زبان رسمی است و پس از هندوستان مقام دوم را از نظر تعداد زبانهای رسمی دارا می باشد.آفریقای جنوبی دارای 11 زبان رسمی می باشد. از میان این زبانهای رسمی اکثریت مردم این کشور به چهار زبان زولو، حوسو، آفریکانس و انگلیسی تکلم میکنند. آفریکانس زبانی است که طی بیش از سه قرن در این کشور شکل گرفت. بیشتر واژه های این زبان ریشه ای هلندی دارند و واژه های بسیاری از آلمانی، فرانسه و انگلیسی به این زبان راه یافته اند.


طبیعت و حیات وحش:

آفریقای جنوبی دارای 20 هزار گونه مختلف گیاهی می باشد و 10% کل گونه های شناخته شده در کل دنیا در این کشور به چشم می خورند. همراه با برزیل و اندونزی از لحاظ تنوع پوشش گیاهی در میان 4 کشور اول جهان قرار دارد. پوشش گیاهی اکثراً به صورت علفزار وبوته زارهای وحشی میباشد و بر خلاف انتظار اکثر مردم، تنها بخش کوچکی از خاک آن را (1%) جنگلهای فشرده تشکیل میدهند. تنوع پستانداران مهمترین ویژگی حیات وحش در آفریقای جنوبی است.
از مناظر دلربای دماغه امید نیک در شهر کیپ تاون و پارکهای بکر جنگلی با حیات وحشی منحصر به فرد گرفته تا بازدید از معادن غنی طلا در ژوهانسبورگ و موزه نلسون ماندلا، آفریقای جنوبی جهانی است در یک کشور و یکی از زیبا ترین مقاصد گردشگری جهان. بازدید از این کشور به علاقه مندان توصیه می گردد.


اطلاعات پایه ای سفر به آفریقای جنوبی:

واحد پول: راند .(Rand) هر راند از 100 سنت تشکیل می گردد.

اختلاف ساعت با ایران: نسبت به ایران یک ساعت و نیم عقبتر است. (2+ GMT)

ولتاز برق: 220/230 ولت است و پریزهای برق به صورت سه سوراخ گرد می باشد.

سوغاتی : انواع صنایع دستی خصوصاً کارهای چوبی. به صورت مجسمه های سنتی و کنده کاری، سینی و ظروف. نقاشی روی تخم شتر مرغ و زیور الات بومی.

ویزا

مــدارک لازم بــرای ویزای آفریقا
- اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ حرکت تور (امضاء شده).
* گذرنامه حتما باید دو صفحه متقابل خالی داشته باشد.
- فتوکپی از صفحات گذرنامه جدید و کپی ویزاهای قبلی آفریقای جنوبی از گذرنامه های قدیمی .
- تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل).
- 2 قطعه عکس 4×3 رنگی، زمینه سفید و کاملاً از رو به رو.
*عکس ها باید با خودکار مشکی به لاتین پشت نویسی و امضاء شده باشند (شامل: نام و نام خانوادگی وتاریخ تولد به سال میلادی).
-ترجمه انگلیسی تمام صفحات شناسنامه مسافرین.
- گواهی اشتغال به کار انگلیسی روی سربرگ شرکت با مهر و امضاء یا ترجمه ی پروانه
کسب با ذکر مشخصات مسافر.
*در گواهی اشتغال به کار باید نام و سمت مسافر ، شماره گذرنامه ، تاریخ شروع به کار ، طول مدت استخدام ، میزان حقوق و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذکر شده باشد (همراه با مهر و امضاء توسط شرکت).
- پرینت بانکی انگلیسی مربوط به ماه جاری و دو ماه قبل .
*** در صورتی که فرزندی قصد مسافرت با یکی از والدین خود را دارد باید حتما" رضایتنامه ی کتبی از دیگر
ولی با ﺗﺄیید دادگستری و وزارت امور خارجه ارائه دهد.
با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا