یونان

یونان با مساحتی در حدود 957 131 کیلومتر مربع، کشوری است در جنوب شرقی اروپا در کرانه های شمالی دریای مدیترانه. در شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان همسایه است و از شمال غرب با ترکیه مرز مشترک دارد. سرتاسر جنوب، شرق و غرب این کشور را کرانه های زیبای مدیترانه فراگرفته اند. در شرق و جنوب شرقی یونان، دریای اژه ودر غرب و جنوب غربی، دریای ایونی قرار دارند که هر دو دریا در واقع بخشی از مدیترانه می باشند. یونان جنوبی ترین کشور در شبه جزیره بالکان است و در میان سه قاره اروپا آفریقا وآسیا قرار گرفته و از نظر سوق الجیشی موقعیتی بی نظیر دارد. از نظر جغرافیایی و آب و هوا کشوری است که در یک نگاه از 2بخش تشکیل می گردد، سرزمین اصلی و جزایر.
دوهزار جزیره ای که این کشور را فراگرفته اند هریک دنیایی هستند در قالب یک جزیره. در طول تاریخ ،جغرافیا و اقلیم تاثیری عمیق هم بر توسعه سیاسی و هم بر زندگی روزمره مردم داشته است. در یونان هیچ نقطه ای نیست که فاصله اش از دریا بیش از صد کیلومتر باشد.کوه های نا هموار با شیب تند 70% خاک این کشور را فرا گرفته است و تنها در 20% از سطح کشور زمین مناسب کشاورزی وجود دارد. در سرزمین های حاصلخیز واقع در دره های کوهستانی، چند جلگه کم ارتفاع به چشم می خورند. بلند ترین نقطه یونان کوه المپ(المپوس) به ارتفاع 2917 متر می باشد که یونانیان باستان المپ را خانه خدایان قلمداد می کردند و از تقدس بالایی برخوردار بود. آب و هوا در یونان در مناطق ساحلی وجنوبی آب وهوایی مدیترانه ای است، در تابستان ها هوا گرم، طولانی وخشک و در زمستان ها معتدل، مرطوب و پر باران است.

مردم:
با جمعتی بالغ بر 11میلیون نفر، یونان کشوری است که از بافت جمعیتی همگونی بر خوردار است و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی(که از تنوع نژادی و قومی بالایی برخوردارند) اکثریت مردم این کشور(بیش از 98%) یونانی هستند وزبان اول آنها یونانی است. مسلمانان بزرگترین اقلیت قومی و مذهبی یونان را تشکیل می دهند و در حدود 5/1% از جمعیت این کشور را در بر می گیرد.
دین اصلی در یونان مسیحیت ارتدوکس است و بالغ بر 95% از جمعیت این کشور پیرو کلیسای ارتدوکس یونان می باشند.کلیسا و دین تاثیری عمیق و گسترده در زندگی مردم یونان دارد ونظام آموزشی، فرهنگ، تعطیلات رسمی و زندگی خانوادگی حتی امروز هم تحت تاثیر تعلیمات دینی شکل می گیرد ودر یونان این تاثیر به مراتب بیش از هر کشوراروپایی ملموس و مشهود است. یونانی ها مردمی خونگرم، مهمان نواز وخانواده دوستند.نهاد خانواده هسته اصلی جامعه یونان را شکل می دهدوهمبستگی عمیقی اعضای خانواده را به یکدیگر پیوند می دهد.

فرهنگ:
یونان زادگاه و مهد هنر،علم وفلسفه غرب است وبدون شک یکی از تاثیرگذارترین تمدن ها در جهان باستان به به شمار می رود وروزگاری خاستگاه یکی از بزرگترین و با نفوذ ترین تمدن های فرهنگ ساز در تاریخ جهان بوده است.یونیان باستان که سرزمینشان را هلاس(Helas ( می نامیدند،میراث فرهنگی فوق العاده ای از خود به جای می گذاشتند.معماری،مجسمه سازی ،اندیشه های سیاسی،شعر،تاتر ودرام به صورت کمدی وترازدی،بازی های یونان المپیک یونان، فلسفه،هندسه و ریاضیات همه و همه حوزه هایی هستند که در یونان باستان به اوج خود رسیدند. تاثیر آن تا به امروز هم ملموس است.یونان سرزمین شخصیت های اسطوره ای همچون آپولو،آتنا وزئوس ونیز زادگاه مشاهیروپیشگامان تاثیر گذاری مثل:افلاطون،سقراط وفیثاغورث است.در دوران معاصر نیز آثار ادبی نویسندگان یونانی تاثیری مهم بر ادبیات جهان داشته است.17 اثر مهم تاریخی،طبیعی ازاین کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند تاریخ در گوشه گوشه این سرزمین موج می زند در هر روستای دور افتاده نیز نمونه هایی از تمدن درخشان یونان نوازشگر چشمان بازدید کنندگان است.

زبان:
یونانی زبان رسمی در یونان است.با تاریخ مکتوبی بیش از 3400 سال یکی از قدیمی ترین زبانها در خانواده زبانهای هند و اروپایی است.یونانی از جمله زبان های اروپایی است که سیر تاریخی نسبتا متفاوتی را ملی نموده است. نمونه ای از زبان یونانی که طی دوران باستانی و در سراسر یونان و شرق نزدیک رایج بوده است، از گویشی مشتق شده که در آتن باستان به کار می رفت و عهد جدید انجیل از زبان عبری به این گویش که به آن"کوئیی" می گویند ترجمه شده که بعدها زبان نوشتاری رسمی در کلیسای ارتدوکس یونان گردید. برای نگارش زبان یونان خط و الفبای یونانی به کار گرفته می شود.در سال 1917 خط یونانی جدید در مدارس ابتدایی این کشور تدریس شد و در سال 1976 قانونی به تصویب رسید که زبان یونانی جدید را زبان رسمی یونان اعلام نمود.

نظام سیاسی:
حکومت یونان جمهوری چند جزئی با یک مجلس قانون گذاری است.نمایندگان مجلس یونان هر چهار سال یک بار با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند.نمایندگان مجلس،رئیس جمهور را به مدت 5 سال انتخاب می کنند که البته پس ازاصطلاحات قانون اساسی یونان در سال 1986 قدرت رئیس جمهور کاهش یافت و بیشتر وظایف وی تشریفاتی می باشد.نخست وزیر رهبر حزب سیاسی است که اکثریت کرسی های پارلمان را در دست دارد.نخست وزیر اسامی وزرا را برای انتصاب رسمی به رئیس جمهوری ارائه می کند وتایید و انتصاب وزرا یکی از اصلی ترین کارهای تشریفاتی رئیس جمهور به شمار می رود.

عضویت در نهادهای بین المللی:
سازمان ملل متحد اتحادیه اروپا،شورای اروپا،ناتو،یونسکو،سازمان تجارت جهانی،یونیسف،یونید و...

اقتصاد:
اقتصاد یونان، اقتصادی سرمایه داری و مبتنی بر بازار است. خدمات، اصلی ترین بخش اقتصاد یونان را شکل می دهد و جهانگردی و کشتیرانی همراه با بانکداری و خدمات مالی نقش کلیدی وپایه ای در اقتصاد این کشور بازی می کنند.توسعه اقتصادی این کشور بیشتر مرهون سال های پس ازجنگ جهانی دوم است.این رشد قابل توجه بیشتر به واسطه اصلاحات ساختاری و مالی،سرمایه گذاری وحمایت های اتحادیه اروپا در 25 سال گذشته ورشد تولیدات بخش خصوصی بوده است. چنین رشد اقتصادی به یونان اعتماد به نفس داد ته دوشادوش کشورهای قدرتمند اقتصادی دراتحادیه اروپا حرکت کند وهمواره کشوری تاثیرگذار در این اتحادیه باشد.موقعیت خاص استراتژیک این کشور در قلب اروپا ونزدیکی به دو قاره آسیا و آفریقا،یونان را به یکی ازپایگاهی های اصلی سرمایه گذاری برای شرکتهای چند ملیتی تبدیل نموده است.بطوریکه امروز دفتر منطقه ای وخصوصا دفاتر تحقیقات علمی وصنعتی بزرگترین غول های صنعتی جهان همچون Motorola، زیمنس، اریکسون در این کشور قرار دارد. از آنجا که شبه جزیره یونان از سه جهت با آب احاطه شده همواره ارتباط اقتصادی و تجاری آن با سایر کشورها از طریق دریا نوردی وکشتیرانی صورت پذیرفته است و کشتیرانی نقش عمده ای در تولید ناخالصی ملی (در حدود5%) ایجاد اشتغال دارد .ناوگان کشتیرانی یونان از لحاظ تعداد و تنوع کشتی ها خصوصا از دهه 1960 به بعد جزو پر تعدادترین ناوگانهای کشتی رانی در کل جهان بوده است.

صنعت:
منسوجات،مواد شیمیایی،غذاهای پرورده

کشاورزی:
به خاطر تنوع آب وهوایی و وجود دره های حاصلخیز در نقاط کوهستانی باغداری اصلی ترین فعالیت کشاورزی در یونان است.زیتون،تنباکو،پنبه و انگور اصلی ترین محصولات کشاورزی می باشند و از این بین انگور و زیتون از یونان باستان تا به امروز شهره عام وخاص بوده اند.

واحد پول: یورو از 100 سنت تشکیل شده است و از سال 2002 جایگزین در اخما(واحد پول سابق یونان)است.

اختلاف زمانی:
نسبت به تهران 5/1 ساعت عقب تر است.((GMT+2

ولتاژ برق:
220 ولت است و دقیقا به سیستم برق ایران مطابقت دارد.

آب لوله کشی: قابل شرب است

ویزا

مــدارک لازم بــرای ویزای یونان
اصل گذرنامه با 6 ماه اعتبار از تاریخ حرکت تور (امضاء شده).
اصل گذرنامه باطل شده و فتوکپی کلیه صفحات گذرنامه (در صورت وجود).
فتوکپی گذرنامه ازتمام صفحات .
تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل).
3 قطعه عکس 4×6 رنگی، زمینه سفید و کاملاً از رو به رو.
ترجمه رسمی شناسنامه مسافر با ﺗﺄیید وزارت امور خارجه.
ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار، روزنامه رسمی، پروانه کسب اتحادیه، اساسنامه شرکت ، گواهی اشتغال به تحصیل و گواهی بازنشستگی با ﺗﺄیید وزارت امور خارجه.
در گواهی اشتغال به کار و گواهی اشتغال به تحصیل حتما باید نام و سمت مسافر و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذکر شده باشد.
ترجمه رسمی حساب بانکی 3 ماهه گذشته یا حسابهای پس انداز با تائید وزارت امور خارجه .
ترجمه رسمی اسناد ملکی با ﺗﺄیید وزارت امور خارجه.
با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.
ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا