مجارستان

مجارستان

کشوری اروپایی با ریشه هایی ایرانی


حال و هوای خاص و دلربایی شهرهای مجارستان از جمله بوداپست، هر فرد با هر نوع سلیقه ای را به خود جذب می کند.
کلیساهای با شکوه، قلعه های مستحکم و با غرور، هزاران چشمه جوشان آب گرم در سر تا سر کشور، بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی، رودهای پرآب و دل انگیزی همچون دانوب، همه و همه مجارستان را به مقصدی بی نظیر تبدیل نموده اند.
سادگی و بکر بودن مناظر طبیعی، غذاهای لذیذ مجاری و مهمتر از همه مردمی خونگرم و مهماندوست سبب شده تا سالانه هزاران نفر به این کشور سفر کنند و پس از بازگشت در حسرت مناطق سفر نکرده در مجارستان به کشور خود بازگردند.
جمهوری مجارستان به مساحت 93030 کیلومتر مربع، کشوری است در اروپای شرقی و از معدود کشورهای اروپایی که با آبهای آزاد جهان احاطه نشده است.
از شمال به اسلواکی، شمال شرقی به اوکراین، از شرق و جنوب شرقی به رومانی، از جنوب به صربستان و کرواسی و از غرب به اسلوانی و اتریش محدود است.
مجارستان سرزمین کم ارتفاعی است که بلندترین نقطه آن یعنی کوه ککش از 1015 متر تجاوز نمی کند.
مجارستان سرزمین رودهای پرآب و زیبا با کرانه هایی دل انگیز است. دانوب، تیسا، دراوا، رابا و کوروش از مهمترین رودهای این کشور به شمار می آیند.
جلگه میان دو رود دانوب و تیسا زمینهای حاصلخیزی هستند که قطب کشاورزی مجارستان را شکل می دهند.
ادامه کوههای آلپ اتریش به غرب مجارستان می رسد که به کوههای Alpokalja معروف است.
مجارستان از نظر منابع طبیعی همچون منگنز، بوکیست، زغال سنگ، گاز طبیعی، مس و آهن کشوری است بسیار غنی.

به علت موقعیت جغرافیائی خاص این کشور در مرکز اروپا مجارستان همواره مورد توجه اقوام مختلف از چهار گوشه اروپا بوده است. در حدود 94 درصد جمعیت این کشور را مجارها تشکیل می دهند ودر حدود 3 درصد جمعیت را کولیها Roma تشکیل می دهند. آلمانها و اسلواکها از اصلی ترین اقلیتهای قومی در مجارستان هستند.
مسیحیت، دین اصلی مردم مجارستان است. در حدود 55 درصد از جمعیت این کشور مسیحی کاتولیک و در حدود 20درصد پروتستان هستند.

فرهنگ
مجارستان کشوری است با سنتهای ریشه دار و فرهنگی متنوع و غنی، از دو قلوهای رود دانوب یعنی بودا Buda و پست Pest گرفته تا دشتهای وسیع درمرز اوکراین. مجارستان به دلیل موقعیت خاص جغرافیائی اش در مرکز اروپا و میراث داری امپراطوری اتریش- مجار Austro-Hungarian همواره به صورت پلی میان بسیاری از کشورهای اروپائی مطرح بوده و تأثیری ویژه بر فرهنگ های همجوار خود داشته است.
نکته جالب در مجارستان حفظ فرهنگ بومی حتی در دوران سلطه کمونیسم بر این کشور بود. در گوشه گوشه مجارستان طنین دلنشین موسیقی محلی به گوش می رسد و روح هر بازدیدکننده ای را تازه می سازد و گویی موسیقی در انواع گوناگونش با زندگی مجارها عجین شده است.
موسیقی کولی ها Roma در مجارستان در سر تا سر جهان شناخته شده است و نوایی مخصوص به خود دارد و ترکیبی است از نواهای هندی با ملودی های یونانی، عربی، ایرانی، ترکی، اسلاوی، رومانیایی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و سلتی و در یک کلام بر آیند موسیقی شرق و غرب را می توان در موسیقی Roma مشاهده نمود.
موسیقی کلاسیک به همراه اپرا تاریخی ریشه دار در مجارستان دارد.
این کشور، نوازندگان و آهنگسازان مشهوری چون فرانتس لیست Franz Liszt و بیلا بارتوکBartok Belaو زولتان کودالی Zoltan Kodaly را به جهان موسیقی عرضه داشته است.
مجارستان مهد ریاضیات است و بسیاری از ریاضی دانان برجسته و طراز اول دنیا مجاری بوده و هستند.
ادبیات مجارستان چه در نثر و چه نظم شهرتی جهانی دارد. اگر چه اکثر نویسندگان مجار به خاطر نگارش آثارشان به زبان مجاری کمتر در خارج از این کشور شناخته شده اند.
مجارستان، جمهوری چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. رئیس جمهور را مجلس ملی به مدت 5 سال انتخاب می کند و بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و عملاً نخست وزیر اکثر امور را در دست دارد. پس از انتخاب اعضای کابینه و وزیران توسط نخست وزیر، رئیس جمهور آنان را رسماً تأیید می کند.
قانون اساسی فعلی مجارستان در سال 1949 نگاشته شد ولی بارها مورد تجدید و تغییر قرار گرفته است.


مجارستان به عنوان یکی از جدید ترین اعضای اتحادیه اروپا از سال 2004 اقتصادی بسیار رو به رشد دارد. بیش از 80 درصد تولید ناخالص ملی در مجارستان از بخش خصوصی تأمین می گردد. بیش از یک سوم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کل اروپای مرکزی به تنهایی در مجارستان انجام می شود. در عین حال تورم و بی کاری در 5 سال اخیر افزایش یافته است. اصلاح نظام درمانی، ساختار مالیاتی و دولتهای محلی از جمله اموری است که در رأس اصلاحات اقتصادی دولت مجارستان در چند سال اخیر بوده است. دولت مجارستان تصمیم دارد تا در سالهای 2010 تا 2014 میلادی، یورو را به عنوان واحد پول رسمی وارد چرخه اقتصادی مجارستان کند.


مجاری زبان رسمی مردم مجارستان است و زبانی است که با بیشتر زبانهای رایج در کشورهای اروپایی ارتباطی ندارد. چرا که بیشتر زبانهای اروپا مثل انگلیسی و فرانسوی عضوی از خانواده زبانهای هند و اروپایی هستند در حالیکه مجاری به خانواده فینو- یوگریگ Fino-Ugric تعلق دارد.
به خاطر متفاوت بودن مجاری از زبان کشورهای همسایه همواره مورد توجه زبانشناسان دنیا بوده است. در حدود 15 میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می کنند و از این بین تنها 10 میلیون نفر در مجارستان زندگی می کنند و بقیه در 7 کشور همسایه خصوصاً رومانی و اسلواکی پراکنده اند.
علاوه بر این افراد، تعداد زیادی از مجارها در چند دهه گذشته به آمریکا و کانادا مهاجرت نموده اند و به زبان مادری خود در آمریکای شمالی صحبت می کنند.

ویزا

مــدارک لازم بــرای ویزای مجارستان
هر فرد باید گذرنامه جداگانه داشته باشد.
- اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حرکت تور (امضاء شده).
* لطفاً از ثبت نام مسافرینی که اخیراً تقاضای آنها برای ویزای شنگن رد شده است خودداری فرمائید.
- اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).
- فتوکپی از صفحات مشخصات گذرنامه و ویزاهای قبلی شنگن و مجارستان.
- تکمیل فرم مشخصات فردی (به طور کامل).
- 2 قطعه عکس 4×3 رنگی، زمینه سفید و کاملاً از رو به رو.
- ترجمه انگلیسی شناسنامه و فتوکپی فارسی مسافر تا تائید دادگستری و وزرات امور خارجه.
-ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به کاریا روزنامه رسمی ، یا پروانه کسب اتحادیه و گواهی
اشتغال به تحصیل با مهر و تائید دادگستری و وزارت امور خارجه.
* در گواهی اشتغال به کار باید سمت و میزان درآمد مسافر ذکر شده باشد.
* برای افراد محصل، گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است.
*برای افراد بازنشسته، حکم بازنشستگی یا کارت بازنشستگی و یا آخرین فیش حقوقی الزامی است.
- پرینت انگلیسی حساب جاری 3 ماه گذشته با مهر و امضاء (توسط بانک).
-ترجمه انگلیسی سند مالکیت به نام مسافر تا تائید دادگستری و وزرات امور خارجه.
* در صورتیکه پدر با خانواده مسافرت نمی کند،تر جمه انگلیسی رضایت نامه پدر خانواده جهت مسافرت همسر و فرزندان و تقبل هزینه ها الزامی است.
- با توجه به شرایط اخذ ویزای هر کشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد که از شما مدارک دیگری نیز درخواست نماید.
- ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا