جمهوری چک

چک جمهوری چک به مساحت 78866 کیلومتر مربع کشوری است دراروپای مرکزی که از هر سو با خشکی محصور است. درغرب به شمال و شمال غرب به آلمان، از شمال به لهستان، از شرق به اسلواکی و از جنوب به اتریش محدود می گردد.
پس از تقسیم چکسلواکی به دو جمهوری چک و اسلواکی این کشور در اول ژانویه 1991 استقلال یافت. از نظر جغرافیایی این کشور از سه بخش اصلی بوهم (Bohemia ) در غرب، موراوی(Moravia) در شرق و سیلسیا ( silesia ) تشکیل می گردد که هر کدام از نظر جغرافیایی، قومی و فرهنگی حال و هوایی مخصوص به خود را دارند. رودهای بسیاری در جمهوری چک جریان دارند و زمین های کشاورزی در این کشور در غرب و منطقه بوهم با رودهایی همچون ولتاوا ( valtava )، لابه یا البه (Labe,Elbe) آبیاری می گردد. در شرق کشور و منطقه موراویا (Moravia) رود موراوا (Morava) جریان دارد.
بسیار ی از ریزابه های دانوب از جمهوری چک سرچشمه می گیرند و سرانجام به دانوب می ریزند. کوه های بوهم در غرب کشور قرار دارند و کوه های موراوی دشت پراگ در شمال را از دشت موراوی در جنوب جدا می کنند. بلندترین منطقه کشور کوه سنژکا (Snezka ) به ارتفاع 1602 متر است.
تاریخ:
در سده دهم میلادی زمانیکه آلمان به امپراطوری مقدس روم مبدل شد، قسمت های بزرگی از بوهم را به خاک خود ملحق نمود و در سده 13 میلادی مهاجران آلمانی به چک وارد شدند. با تاجگذاری شارل اول در سال 1455 بوهم و امپراطوری مقدس روم در هعم ادغام شدند و پراگ پایتخت امپراطوری شد پس از مرگ ولادیسلاو دوم در سال 1626 پسرش لوئی دوم سر مین های چک و اسلواکی را ضمیمه امپراطوری اتریش کرد و این کشور قبل از شروع جنگ جهانی اول در سال 1918 ابتدا بخشی از قلمرو امپراطوری اتریش (1866-1804) سپس جرئی از امپراطوری اتریش – مجار ( 1918-1876) بود.پس از تجربه امپراطوری اتریش – مجار در پایان جنگ جهانی اول دو سرزمین چک و اسلواکی با یکدیگر متحد شده جمهوری مستقل چکسلواکی را شکل دادند.
در سال 1946 کمونیست ها 38 درصد آرای مردم را نصیب خود کردند و در سال 1948 پس از یک کودتای نظامی، چکسلواکی به کشوری کمونیستی تبدیل شد. جنبش های اصلاح طلبانه و ضد کمونیستی در این کشور روز به روز بیشتر شد تا اینکه در سال 1968 به اوج رسید و ماه اوت نیروهای پیمان روشو وارد پراگ شدند و جنبش مزبور معروف به " بهار پراگ" را سرکوب نمودند. در سال 1989 پس از یک " انقلاب مخملین" کمونیسم در این کشور در هم شکست و در اول ژانویه 1993 چکسلواکی به دو جمهوری چک و اسلواکی تقسیم شد.
مردم:
جمهوری چک با جمعیتی کمتراز 10 میلیون و پانصد هراز نفر یکی از پرجمعیت ترین کشورهای اروپای مرکزی محسوب می گردد اکثریت ترکیب جمعیتی کشور( در حدود 94 درصد) چک هستند. اسلواکها با جمعیتی در حدود 2 درصد اصلی ترین اقلیت نژادی در این کشور هستند. کولیها، لهستانی ها، ویتنامی ها،و آلمانی ها سایر اقلیت های قومی در این کشور را شکل می دهند. در سال های اخیر تعداد مهاجرین به جمهوری چک با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.
در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مذهب نقش چندانی در زندگی مردم چک بازی نمی کند و تنها در حدود 30 درصد از جمعیت به کلیسای کاتولیک اعتقاد دارند و در حدود 5/2 درصد پیرو شاخه های مختلف پروتستان می باشند.
فرهنگ:
معماری باشکوه و در امان مانده از جنگ های خانمانسوز اروپا، غذاهای لذیذ و منحصر به فرد و فستیوالهای زیبای موسیقی فولکولوریک و محلی، کلیساهای زیبا با محرابهای عظیم و شیشه های رنگی رویایی که بازدید از آنها انسان را به وجد می آورد کاخ های باشکوه وقلعه های غیر قابل فتح همگی جلوه های رنگارنگ از فرهنگ چک می باشد.
چک کشور قلعه ها و دژهای تاریخی است و بیش از دو هزار قلعه کوچک و بزرگ در گوشه گوشه کشور نوازش بخش چشمان گردشگران است و این قلعه ها بخش مهمی از میراث تاریخی و ملی چکها را تشکیل می دهند. قلعه پراگ یکی از بزرگترین قلعه های تاریخی جهان است و اصلی ترین جاذبه های گردشگری 12 اثر طبیعی، فرهنگی چک در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند و بخشی از میراث جهان شده اند.
موسیقی چک ریشه هایی عمیق در اپرا سمفونی و موسیقی سنتی در منطقه بوهم و مراوی دارد.
تاثیرپذیری و تکثر اصلی ترین ویژگی هنر و موسیقی در جمهوری چک است و موسیقی از هر نوع آن از موسیقی جاز گرفته تا موسیقی کلاسیک طرفداران خاص خود را دارد. چک رادگاه نویسندگان شهیری چون کافکا و موسیقی دانان برجسته ای چون لئوس جانا چک می باشد. اگر به جمهوری چک سفری کنید از شنیدن موسیقی فولکور در خیابانها و قلعه های باشکوه لذت ببرید، اسب سواری در جاده است دوانی در شرق بوهم را تجربه کنید و نان خوش عطر زنجبیلی شهر باردوبیس را مزه مزه کنید.
چک مهد نمایش عروسکی است و بسیاری از شیوه ها و سبک های عروسک گردانی از این کشور به سایر جهانیان معرفی و شناسانده شده است. فوتبال و هاکی روی یخ محبوب ترین فعالیت های ورزشی در این کشور می باشد.
زبان:
زبان چک و چکی زبان رسمی در این کشور می باشد و اکثریت قریب به اتفاق مردم بدین زبان صحبت می کنند. چک عضوی از خانواده بزرگ زبان های هند و اروپایی است و زبان های اروپایی همراه با لهستانی، اسلواکی، روسی و بلغاری در شاخه زبان های اسلاوی قرار می گیرد. نگارش زبان چک به الفبای لاتین می باشد که البته جهت تسهیل در تلفظ بعضی صداها علائمی در بالای حروف اضافه شده است.
نظام سیاسی:
حکومت این کشور جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانون گذاری است. مجلس نمایندگان ( با 200 نماینده) و مجلس سنا( با 81 نماینده) رئیس جمهور، رئیس حکومت است که با رای مستقیم مردم به مدت 5 سال انتخاب می گردد.
از وظایف رئیس جمهور تعیین نخست وزیر و تایید اعضای کابینه است. نخست وزیر از قدرت اجرایی نسبتاً بالایی برخوردار است. اعضای هر دو مجلس با رای مستقیم مردم انتخاب می گردند. جمهوری چک در سال 1999 به عضویت ناتو و در سال 2004 میلادی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.
عضویت در نهادهای بین المللی:
سازمان ملل متحد ( 1993) یونسکو، یونیسف، سازمان تجارت جهانی (WTO)، شورای اروپا، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه گروه ویشوگراد.
گروه ویشوگراد متشکل از 4 کشور چک و مجارستان،اسلواکی و لهستان می باشد که جهت افزایش همکاری های منطقه ای در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.
اقتصاد:
برخلاف اکثر کشورهای کمونیستی سابق که پس از فروپاشی کمونیسم با بحرانهای مالی و اقتصادی مواجه شدند جمهوری چک به دلیل به کارگیری برنامه های منسجم اقتصادی با بحران چندانی مواجه نشد.
در بین کشورهای کمونیستی طبق آمار بانک جهانی، اولین کشور کمونیستی که به جمع کشورهای توسعه یافته پیوست و اقتصادی پایدار و شکوفا را تجربه نمود.
جمهوری چک از نظر شاخص توسعه اقتصادی (HDI) از رتبه بالایی برخوردار است. نرخ ثابت مالیات ها و خصوصی سازی از اصلی ترین اصلاحات اقتصادی در جمهوری چک بوده است و سیاست خصوصی سازی همچنان ادامه دارد. بانک ها و شرکت های مخابراتی به بخش خصوصی واگذار شده اند و این سیاست در بخش انرژی و فرودگاه ها ادامه یافته است. رشد سالانه اقتصادی کشور در سه سال گذشته 6 درصد بوده که رشد نسبتاً بالایی است با این وجود اقتصاددانان چک در به کارگیری واحد پول مشترک اروپایی (یورو) همواره با احتیاط عمل کرده اند و این کشور هنوز واحد پول خود را حفظ نموده است. گردشگری و حمل و نقل سهم قابل توجهی در رشد اقتصادی این کشور داشته است.
سیستم آموزشی در جمهوری چک از استانداردهای بالایی برخوردار است به طوریکه این کشور از نظر کیفیت آموزش در بین 20 کشور اول جهان قرار دارد.
صنعت:
مراکز بزرگ سنعتی در این کشور تاریخ بس طولانی دارند و تاریخ تاسیس آنها به زمان امپراطوری اتریش – مجار در قرن 19 برمی گردد زمانیکه منطقه بوهم و مراویا قلب اقتصادی این امپراطوری عظیم بود.
در دوران کمونیسم بیشتر تولیدات این کشور در رابطه با کشورهای بلوک شرق، علیالخصوص اتحاد جماهیر شوروی بود.
بخش صنعت سهم قابل توجهی در اقتصاد این کشور دارد. ( در حدود 37 درصد) و بیشتر دررابطه با منایع سنگین می باشد. خودرو و لوازم یدکی، ماشین آلات، فلزات سنگین، مواد شیمیایی، زغال سنگ و شیشه ا اصلی ترین محصولات صادراتی این کشور می باشند.تولید انواع بلور و شیشه در چک تاریخی بس طولانی و پرافتخار دارد.
آلمان، اسلواکی، اتریش، لهستان، انگلستان و فرانسه اصلی ترین شرکای اقتصادی می باشند.

اطلاعات پایه ای سفر:

واحد پول: کرون چک، (czk) ( Czcch Koruna ) هر کرون از صد هلر (Heller ) تشکیل می گردد.
اختلاف ساعت: نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است. ( GMT+1)
ولتاژ برق: 220 ولت است و با سیستم برق ایران کاملاً مطابقت دارد.
آب لوله کشی: قابل شرب است.

شهرها :

تورهای اجرا شده تورهای در حال اجرا