جایگاه کنونی: کشورها » جمهوری چک » پراگ

پراگ

شهر جادویی، شهر طلایی، پاریس شرق، و شهر صد ناقوس همگی عناوینی هستند که در طول تاریخ به این شهر زیبا اطلاق شده اند. پراگ باجمعیتی بالغ بر 000 200 1 پایتخت جمهوری چک و مرکز ایالت بوهمیا (Bohemia) می باشد. پراگ یکی از اصلی ترین کانون های فرهنگی در اروپا است و همچون موزه ای درفضای باز گنجینه ای غنی از شاهکارهای معماری و هنری را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. سالهای سال است که این شهر با افتخار در کنار کرانه های رویایی و زیبای رود ولتاوا آرامیده است و پذیرای گروه های مختلف قومی و نژادی بوده است. پراگ در طول تاریخ کانون بسیاری از تحولات عظیم بازرگانی، صنعتی و جنبش های مذهبی بوده و به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی اش در سیر ارتباطی مرکز- شرق و نیز شمال- جنوب اروپا همواره حلقه اتصال سرزمین های ژرمن زبان و سرزمین های اسلاوی زبان بوده است. به همین دلیل پراگ همواره فرهنگ ها و اقوام مختلف را در خود جذب و هضم نموده است.
بخش قدیم شهر پراگ همچون موزه ای است بی همتا که در سال 1992 در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. به غیر از حضور نظامی نیرو های پیمان ورشو در سال 1968 در پراگ این شهر هیچگاه صحنه جدی جنگ یا در گیری های نظامی نبوده است و به همین دلیل از نظر تعداد و تنوع زیباترین آثار معماری اروپایی غنی و به نوعی منحصر به فرد است بسیاری از آثار معماری و هنری اکثر شهر های تاریخی و بزرگ اروپایی همچون لندن، برلین و پاریس بر اثر جنگ های متعدد و خصوصاً دو جنگ جهانی در قرن بیستم با تخریب های جدی روبرو شدند. غنای معماری و فرهنگی پراگ و نیز هزینه های پائین تر توجه بزرگ ترین شرکت های فیلم سازی و برجسته ترین کارگردانان جهان را به خود جلب نموده است و از دهد 1990 به بعد بسیاری از فیلم های معروف سینمایی از جمله فیلمهای تاریخی در این شهر فیلم برداری شدند. وقتی در بافت قدیم پراگ یا در قلعه پراگ قدم می زنیم انگار در موزه ای از تاریخ معماری اروپا قدم زده ایم و نمونه های سالم و بجای مانده از صدها سال پیش از سبکهای مختلف معماری اروپا یکی پس ازدیگری جلوه گر می شوند و همه در کنار هم هارمونی خاصی به این شهر رویای بخشیده اند. در بخشهایی از پراگ گویی زمان متوقف شده است و شما در قرن 14 یا 15 میلادی به پراگ وارد شده اید و اگر هیاهوی توریستها و فروشندگان دوره گرد نباشد باور این موضوع که درقرن 21 هستیم مشکل به نظر می رسد.
اگر به پراگ سفری کنید کفش هایی سبک پیاده روی خود را فراموش نکنید چراکه پراگ شهر پیاده روی است و برای اینکه حس و حال واقعی شهر را لمس کنید لازم است تا در این شهر پیاده قدم قدم برداریم و به اکتشاف ناشناخته ها بپردازیم. در توصیف پراگ همین بس که در پراگ حتی اگر بخواهید هم نمی توان عکس بد گرفت.

از کوچه پس کوچه های سنگ فرش شده بافت قدیم شهر گرفته و میدان ونسلاس تا قلعه باشکوه و با صلابت پراگ از چشم اندازهای زیبا در کنار رودخانه ولتاوا تا کنسرتهای متنوع موسیقی کلاسیک اپرا پراگ برای هر گروه سنی و هر سلیقه ای حرف تازه ای برای گفتن دارد.

پراگ :: جاذبه ها :